شما اینجا هستید
سایت خبری وان سرت » » ویژه خبری » حذف ۱۹۷ افزونه‌ مخرب از مرورگر فایرفاکس

طی دو هفته‌ گذشته، تیم بررسی add-on Mozilla  نزدیک به 197 افزونه‌ (add-on) مرورگر Mozilla را به دلیل اجرای کد مخرب، سرقت اطلاعات کاربر یا استفاده از ابهام‌سازی جهت مخفی‌کردن کد منبع‌شان، ممنوع کرده‌است.

موزیلا به‌منظور جلوگیری از نصب جدید این افزونه‌های مخرب، آنها را از پورتال Add-on حذف و در مرورگرهای کاربرانی که قبلاً آنها را نصب کرده‌اند، غیرفعال کرده‌است.

اکثر این ممنوعیت‌‌ها، مربوط به ۱۲۹ افزونه‌ی ارایه‌شده توسط ۲Ring (ارائه‌دهنده‌ نرم‌افزار B2B) است. اجرای این ممنوعیت بدین دلیل است که این افزونه‌ها کد را از یک کارگزار راه‌دور دانلود و اجرا می‌کنند. در حالیکه طبق قوانین Mozilla، افزونه‌ها باید تمامی کدهایشان را از خودشان داشته‌باشند و نباید کد را به صورت پویا از مکان‌های راه‌دور دانلود کنند. دانلود کد از یک کارگزار راه‌دور به عاملین تهدید اجازه می‌دهد کد مخرب را زمانی که یک بار به صورت پویا از یک کارگزار تحت کنترلشان دانلود می‌شود، درون مرورگر اجرا کنند.

شش افزونه‌ ارائه‌شده توسط Tamo Junto Caixa و سه افزونه‌ای که به نظر می‌آمد محصولات جعلی حق اشتراک (premium) باشند نیز به دلیل دانلود و اجرای کد راه‌ دور ممنوع شده‌اند.

برخی از ممنوعیت‌ها به دلیل جمع‌آوری غیرقانونی اطلاعات کاربران اعمال شده‌اند. کارمندان Mozilla یک افزونه‌ی بی‌نام، افزونه‌های WeatherPool and Your Social، Pdfviewer-tools، RoliTrade و Rolimons Plus را به دلیل جمع‌آوری غیرقانونی اطلاعات کاربران ممنوع کرده‌اند.

این ممنوعیت‌ها به دلیل رفتارهای مخرب افزونه‌ها نیز بر روی آن‌ها اعمال شده‌ است. بازرسان Mozilla، ۳۰ افزونه را که انواع مختلف رفتارهای مخرب را نمایش می‌دادند، ممنوع کردند. موزیلا فقط شناسه‌های این افزونه‌ها را ذکر کرده است، نه نامشان. بنابراین توسعه‌دهندگان این افزونه‌ها می‌توانند با حذف رفتار مخرب افزونه‌هایشان، در مورد ممنوعیتشان درخواست تجدیدنظر کنند. یکی از افزونه‌هایی که مراحل تجدیدنظر را پشت‌ سر گذاشته است، افزونه‌ی Like4Like.org است. گویا این افزونه ابتدا اعتبارنامه‌ها یا نشانه‌های (token) وب‌سایت‌های رسانه‌های اجتماعی را جمع‌آوری و به سایتی دیگر ارسال می‌کرد. رفتار مخرب دیگر، در افزونه‌ FromDocToPDF کشف شده‌است. 

به گفته‌ مهندسان Mozilla، این افزونه محتوای راه‌دور را به برگ جدیدی از Firefox بارگذاری می‌کرد. افزونه‌ی دیگری از Firefox به نام Fake Youtube Downloader نیز به دلیل تلاش برای نصب بدافزار دیگری در مرورگرهای کاربران، ممنوع شده‌است.

افزونه‌هایی همچون EasySearch for Firefox، EasyZipTab، FlixTab، ConvertToPDF و FlixTab Search نیز برای بریدن و جمع‌آوری عبارت‌های جست‌وجویی کاربران (یک جرم به وضوح قابل ممنوع شدن) ممنوع شدند.

کارمندان امنیتی Mozilla، دسته‌های دوتایی، نه‌تایی و سه‌تایی از افزونه‌ها را به دلیل استفاده از کد مبهم (روشی که ارایه‌دهندگان افزونه با استفاده از آن، خواندن کد را به‌منظور مخفی‌کردن رفتار مخرب افزونه، دشوار می‌سازند) ممنوع کردند.

به نظر می‌رسد این حرکت Mozilla در ادامه‌ی بررسی مستحکم او از افزونه‌های مرورگر به‌منظور حفظ حریم شخصی کاربران است. Mozilla در ماه دسامبر سال ۲۰۱۹ نیز، افزونه‌های Avast و AVG را از Firefox بدین دلیل که مشکوک به جاسوسی‌کردن کاربران بودند، حذف کرد.

از آنجایی که بسیاری از افزونه‌ها توسط ارائه‌دهندگان شناخته‌شده نوشته نشده‌اند، بنابراین بهتر است هنگام استفاده از آنها دقت بیشتری اعمال شود:

- تا آنجا که ممکن است افزونه‌های کمتر و فقط از فروشگاه‌های رسمی نصب شوند.
- نظرات و بازخوردهای کاربرانی که افزونه‌ی موردنظر را نصب کرده‌اند حتماً مورد بررسی قرار گیرد.
- به اعتبار توسعه‌دهنده، اینکه چه میزان در مقابل سؤالات مسئولیت‌پذیر هستند و اینکه هر چند وقت یک بار نسخه‌های به‌روزرسانی را ارسال می‌کنند توجه شود.
- مجوزهای درخواست‌شده مورد مطالعه قرار گیرد (در Firefox، Options > Extensions and Themes > Manage) و بررسی شود آیا مطابق با ویژگی‌های افزونه است یا خیر. اگر این مجوزها تغییر کردند باید نسبت به آنها مشکوک شد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود
 

اخبار و آموزش امنیت سایبری | ارزش افزوده | فیشینگ | سایت های قمار و شرط بندی | حملات سایبری | آسیب پذیری